خانه پدری

حضرت نرجس‌خاتون علیها السلام

آشنایی و معرفی حضرت نرجس‌خاتون علیها السلام

حضرت نرجس علیها السلام، مادر امام‌زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف هستند. آن بانو نوۀ پادشاه روم و از نسل جناب شمعون، یکی از حواریون حضرت عیسی علیه السلام هستند. برای ایشان نام‌های متعددی همچون سوسن، صَقیل یا صِیقَل، حدیثه، ملیکه و ریحانه ذکر شده است. دربارۀ علت وجود نام‌های متفاوت برای مادر امام‌زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف گفته شده است که به‌دلیل لزوم مخفی‌نگه‌داشتن ولادت امام‌زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف از دستگاه ظالم حکومتی، هویت مادر آن حضرت نیز این‌گونه پنهان شده است.

آن بانو که در ابتدا در روم زندگی می‌‌کردند، با دستوری که حضرت زهرا علیها السلام در عالم رؤیا به ایشان می‌دهند، به اسارت مسلمانان درآمده و پس از تحمل سختی‌‌های فراوان، به سامرا می‌رسند. پس از ورود ایشان به منزل امام‌هادی علیه السلام، به فرمان آن حضرت، جناب حکیمه‌خاتون، خواهر امام، متکفل آموزش دستورهای دینی به ایشان می‌‌شود و این‌گونه آن بانو آمادۀ ازدواج با امام عسکری علیه السلام می‌شوند.

***

پس از ازدواج ایشان با امام یازدهم، نور وجود مقدس امام‌زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف به حضرت نرجس علیها السلام منتقل می‌‌شود. ماجرای تولد حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف بسیار شنیدنی است. حضرت حکیمه‌خاتون علیها السلام که در شب میلاد، مهمان منزل امام عسکری علیه السلام بودند، آن رخداد را چنین نقل می‌‌کنند:

امام‌حسن عسکری مرا به نزد خود فراخواند و فرمود: «عمه جان، امشب نزد ما باش که شب نیمۀ شعبان است و خدای تعالی امشب نشانۀ خود را که آخرین حجت او روی زمین است، ظاهر می‌سازد.» گفتم: «مادر او کیست؟» فرمود: «نرجس.» گفتم: «فدایت شوم، اثری از حمل در او نیست.» فرمود: «همین است که به تو می‌گویم.»

نیمه‌شب نرجس‌خاتون هراسان بیدار شد. نزد او رفتم و گفتم: «نام خدا بر تو باد. آیا چیزی احساس می‌کنی؟» گفت: «آری عمه‌ جان!» گفتم: «خودت را جمع کن و دلت را استوار‌ دار.» آنگاه من و نرجس را ضعفی فراگرفت. به ندای سرورم به خود آمدم و جامه را از روی او برداشتم و ناگهان سرور خود (فرزند نرجس) را دیدم که در حال سجده بوده و مواضع سجودش بر زمین بود. او را در آغوش گرفتم. دیدم پاک و نظیف است.

ابومحمد (امام عسکری علیه السلام) فرمود: «ای عمه جان، فرزندم را نزد من آور!» سپس فرمود: «ای فرزندم! سخن بگو.» آنگاه نوزاد گفت: «اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له و اشهد ان محمداً رسول الله». سپس بر امیر مؤمنان و سایر امامان علیهم السلام  درود فرستاد تا آنکه به نام پدرش رسید.

حضرت نرجس پس از وفات، در جوار همسر گرامی خود آرمیدند و مزار ایشان هم‌‌اینک از جملۀ زیارتگاه‌‌های بسیار مهم در نزد شیعیان است؛ چراکه ایشان مادر امام‌زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =

دکمه بازگشت به بالا