خانه پدری

امام علی‌بن‌محمد الهادی علیه السلام

آشنایی و معرفی امام علی‌بن‌محمد الهادی علیه السلام

امام علی‌بن‌محمد، مشهور به امام‌هادی یا امام علی‌النقی علیه السلام، دهمین امام شیعیان و فرزند امام‌جواد علیه السلام هستند. نام مادر بزرگوار ایشان «سمانه» است و بهترین زن زمان خود بودند. آن حضرت در ۱۵ ذی‌الحجه سال ۲۱۲ هجری قمری، در شهر مدینه، چشم به جهان گشودند.

از جمله القاب ایشان: مرتضی، عالم، فقیه، امین، ناصح، خالص و طیب است. امام‌هادی و فرزندشان، امام‌حسن عسکری علیه السلام، به‌دلیل اینکه در سامرا، در منطقه‌ای به نام «عسکر» ساکن بودند، در بین شیعیان به «امامین عسکریین» نیز معروف هستند.

آن حضرت در سال ۲۲۰ قمری، پس از شهادت پدر بزرگوارشان، امام‌جواد علیه السلام، در ۸ سالگی، به مقام امامت رسیدند و از سال ۲۲۰ تا ۲۵۴ قمری، به‌مدت ۳۴ سال امامت شیعیان را بر عهده داشتند.

امام‌هادی علیه السلام در سال ۲۳۳ قمری، به‌اجبارِ متوکل عباسی، خلیفۀ ستمکار آن دوران، از مدینه به سامرا آمدند که شهری نظامی بود و در آنجا ساکن شدند. هدف متوکل از این کار، دور‌نگه‌داشتن آن حضرت از شیعیانشان بود.

باتوجه‌به خفقان به‌وجودآمده در آن دوران، امام‌هادی علیه السلام از طریق نمایندگانشان و نامه‌نگاری، با دوستدارانشان در ارتباط بودند. ایشان در شهرهای محل تجمع شیعیان، نماینده داشتند و شیعیان این‌گونه از کلام و راهنمایی‌‌های آن امام بهره می‌‌جستند.

از آن حضرت، احادیث متعدد و باارزشی به ما رسیده است، از جمله زیارت شریف «جامعۀ کبیره» که درس‌نامۀ مهم امام‌شناسی و از زیارت‌نامه‌های معتبر است. امام‌زمان عج الله تعالی فرجه الشریف برای خواندن این زیارت، تأکید فراوانی کرده‌اند؛ بنابراین شایسته است در خواندن این زیارت، در حرم ائمه علیهم السلام اهتمام داشته باشیم.

آن حضرت در ماه رجبِ سال ۲۵۴ قمری، پس از ۲۰ سال و ۹ ماه اقامت در سامرا، به‌دست معتمد یا معتز عباسی مسموم شدند و در ۴۱ سالگی به شهادت رسیدند. فرزند ایشان، امام‌حسن عسکری علیه السلام، پس از غسل‌دادن و کفن‌کردن پدرشان، بر آن حضرت نماز گذاردند و امام‌هادی علیه السلام را در خانه‌ای که در سامرا ساکن بودند، دفن کردند. اینک آن خانه، حرمی شده است که پناه شیعیان و محبان اهل‌بیت علیهم السلام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا